Wykonywanie graweru na różnego rodzaju detalach – od tabliczek znamionowych, przez breloki do kluczy z personalizowanym wzorem, po elementy maszyn – to sposób na ich trwałe, estetyczne oznaczenie zgodnie z wymaganiami zlecającego. Do tego celu wykorzystuje się zaś najczęściej jedną z dwóch najpopularniejszych metod: grawerowanie laserowe lub mechaniczne. Wiele osób zastanawia się jednak, którą z nich wybrać – w naszym artykule wyjaśniamy więc, czym różni się przygotowywanie graweru z wykorzystaniem technologii laserowej od tego wykonywanego mechanicznie.

Różnice w grawerowaniu laserowym i mechanicznym

Podstawową różnicą między grawerowaniem laserowym a mechanicznym jest oczywiście technologia. W pierwszym przypadku do realizacji projektu graweru wykorzystuje się skupioną wiązkę światła, natomiast w drugim niezbędne jest użycie specjalistycznych narzędzi skrawających. Laser wypala więc w tworzywie określony wzór, a frez usuwa materiał z powierzchni w sposób mechaniczny.

Charakterystyka obu technik przesądza o tym, jakie materiały mogą zostać poddane obróbce. Grawerowanie mechaniczne doskonale sprawdza się szczególnie w przypadku metali, ale nie jest dobrym wyborem do grawerowania w tworzywach podatnych na zniszczenie, takich jak papier lub skóra naturalna. Laser z kolei cechuje się znacznie większą wszechstronnością, umożliwiając przygotowywanie wzorów niemal w każdym typie materiału.

Którą technologię grawerowania wybrać?

Nieodłączną zaletą grawerowania laserowego jest więc wszechstronność, ale na tym nie kończą się korzyści jego stosowania. Laser wyróżnia się bowiem najwyższym poziomem precyzji, dzięki czemu można posługiwać się nim przy obróbce nawet bardzo niewielkich detali albo wykonywaniu skomplikowanych wzorów, gdzie frez nie dałby sobie rady. Co więcej, grawerowanie mechaniczne wymaga każdorazowego mocowania obrabianego detalu – to zaś okazuje się czasochłonne i nieopłacalne w przypadku produkcji seryjnej. Ponadto same frezy z czasem wymagają wymiany, jako że podlegają zużywaniu; doskonale sprawdzają się za to wtedy, gdy planuje się wykonanie głębokiego graweru.

Wykonywanie graweru za pomocą lasera lub frezu

Nietrudno zauważyć, że zalety grawerowania laserowego w większości przypadków przewyższają te, którymi cechuje się wykonywanie graweru w sposób mechaniczny. Laser gwarantuje doskonałą precyzję, uniwersalność zastosowań, brak zużywania sprzętu oraz łatwość produkcji seryjnej. Używanie narzędzi skrawających nie zostało jednak całkowicie wyparte i może stanowić lepszy wybór przy przygotowywaniu głębokich grawerów, obróbce szczególnie wymagających odmian metali albo grawerowaniu dużych, pojedynczych elementów. W dokonaniu odpowiedniego wyboru może pomóc specjalista zajmujący się profesjonalnym grawerowaniem.